Proč se používají plodnice z funkčních hub?

Proč se z funkčních hub používají nejčastěji plodnice a ne mycelium? Toto téma kolem funkčních a vitálních hub je velice důležité.


Několik faktů: 

Funkční houby jsou lidmi používány již více než 5 000 let v kulturách po celém světě od Evropy až po Čínu.

Na trhu s houbami dominují výrobky, které ve skutečnosti žádné skutečné houby neobsahují. Místo toho jsou vyrobeny z mycelia, což je v podstatě "kořenový systém" houby, a neobsahují vůbec žádné plodnice hub. Přesto po tisíce let, co lidé používají houby, každá kultura vždy používala výhradně plodnice - nikoli mycelium.

To znamená, že naprostá většina klinických studií, každý text tradiční bylinné medicíny, všechny lidové, rodové a kulturní tradice užívání hub se vždy týkaly plodnic.

Zatímco výzkum plodnic má za sebou tisíce let, mycelium je zcela nový obor, který se rozvíjí teprve 20-30 let. Stávající výzkumy ukazují, že plodnice mohou obsahovat 15krát více účinných látek než mycelium. Účinnými látkami jsou beta-glukany, triterpeny a ergosterol - sloučeniny, které vašemu tělu skutečně přinášejí výhody (jako je soustředění, energie, podpora imunity a stresu atd.).

Zastánci mycelia mohou argumentovat tím, že ačkoli je v myceliu méně účinných látek, v přírodě je více vystaveno "škůdcům", a proto má v sobě více (nezjistitelných!) imunitních faktorů. I kdyby to byla pravda, není možné mycelium z přírody sklízet, takže všechny myceliové produkty na trhu nejsou vystaveny žádným faktorům prostředí.


Veškeré komerčně pěstované mycelium je pěstováno na zrnu ve sterilním laboratorním prostředí, a pokud by bylo vystaveno jakýmkoli takzvaným "škůdcům", celá šarže by byla považována za kontaminovanou a mycelium by bylo znehodnoceno.

Je toho však více - mycelium pěstované v laboratoři je často pěstováno na obilném substrátu a zrno nakonec tvoří významnou část konečného produktu. Mnoho tzv. houbových výrobků obsahuje až 90 % obilí (rýže nebo ovsa) a 10 % mycelia.

V podstatě jde tedy o obilí s vysokým obsahem škrobu a nejedná se o funkční houby! Funkční houby v přírodě přirozeně rostou na dřevě.

Pokud je ve výrobku použito mycelium, nemůžete být takový produkt podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv nazýván "houbou".


Mycelium pěstované na zrnech stojí asi tak 10x méně než výtažky z plodnic. Pokud by tedy mycelium fungovalo tak dobře jako plodnice, pak bychom ho 100% chtěli používat v našich výrobcích. Díky tomu by houbové výtažky mohly být cenově mnohem přijatelnější a dostupnější pro širší veřejnost.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.