Několik zdravotních výhod funkčních hub

Funkční houby a jejich blahodárné účinky na zdraví jsou známé již po staletí. Datují se dokonce až do starého Egypta, kdy si zemitou chuť hub oblíbili faraonové, kteří tuto chutnou pochutinu zakazovali obyčejnému lidu. Ovšem, nejen faraonové, ale i tradiční čínská medicína využívala a dodnes využívá sílu funkčních hub k léčbě mnoha nemocí, včetně zmírnění zánětu.Nejnovější vývoj funkčních hub ukazuje, že především houby, jako jsou Shiitake, Čaga, Reishi, Hlíva ústřičná a jiné houby, jsou upřednostňovány díky svým léčivým vlastnostem. Znáte jejich přesné výhody a pozitiva pro zdraví?

Protirakovinné vlastnosti

Mnoho lidí se bojí onemocnění rakovinou, proto většina z nich vyhledává, jak se tomuto nemalému zdravotnímu problému vyhnout. Funkční houby, jsou velmi účinným prostředkem, jak tomuto onemocnění předejít. Například Hlíva ústřičná dokáže “potlačit” růst nádorových buněk v prsu, či houby Shiitake, které obsahují značné množství lentinanu mohou pomoci těm, kteří potřebují dodat energii a sílu při léčení chemoterapií.


Posílení imunity

Funkční houby mohou také pomáhat v boji s nízkou imunitou. Obsahují totiž Beta-glukany, tedy cukry, jenž se nachází především v buněčných stěnách hub, které velmi účinně podporují váš imunitní systém. Nejen to, ale existují i studie, které poukazují na to, že Beta-glukany nechrání jen před viry a bakteriemi, ale zmírňují i projevy pylové alergie.   


Snížení špatného cholesterolu

Houby jsou celkově známé pro svou absenci cholesterolu. Jsou také velmi kvalitním zdrojem chitinu a beta-glukanu, což jsou složky, které snižují hladinu špatného cholesterolu. Dále také obsahují fytonutrienty, které pomáhají v boji proti kornatění cév, a tím pádem udržují zdravý krevní tlak a zlepšují krevní oběh.


Vysoké podíly vitamínů B a D

Že lze získat vitamín D pouze pomocí slunečního svitu? Naopak, i houby vám jej mohou nabídnout. Funkční houby jsou jedním z mála potravinových zdrojů, které vám tento vitamín mohou doplnit a to zejména v zimním období. Mimo vitamínu D, funkční houby obsahují i vitamín B12, který především pro vegetariány hraje velkou roli.

Vitamíny skupiny B jsou pro tělo nezbytné, dodávají energii a sílu. Naopak vitamín D je důležitý pro vstřebání vápníku a podporují růst i zdraví kostí.

Rádi bychom mimo jiné, upozornili i na obsah antioxidantu - ergothioneinu, který pomáhá snižovat zánět v těle a je součástí funkčních hub.